Ви тут: Головна Ресурси Е-ресурси Open Access

Open Access

Відкритий доступ - це безкоштовний доступ до наукових та навчальних матеріалів для будь-якого користувача у глобальній інформаційній мережі. Відкритий доступ може бути застосований до всіх форм публікації результатів досліджень, включаючи рецензовані та нерецензовані статті, матеріали конференцій, тези, розділи книг, монографії тощо. Користувачі можуть копіювати, використовувати, розповсюджувати, передавати та демонструвати роботу, яка є у відкритому доступі, а також робити та поширювати похідні від неї роботи на будь-якому цифровому носії з будь-якою метою, за умови належного позначення авторства.

Відкритий доступ до інформації сприяє:

  • поширенню результатів досліджень та підвищенню їх використання,
  • залученню інвестицій в дослідження,
  • розвитку науки, освіти та суспільства загалом.

 

Філософія Відкритого доступу представлена у 3-х деклараціях, відомих як BBB:

 

Моделі Відкритого доступу

 

Розрізняють такі моделі Відкритого доступу:

  • Gold OA (Золота модель). Публікація статей у журналах відкритого доступу.
  • Green OA (Зелена модель). Самоархівування статей авторами в інституційних або тематичних репозиторіях.

Зазвичай у золотій та гібридній моделях видавці публікують статті під ліцензіями Creative Commons.

Комерційні моделі, які були запропоновані видавцями:

  • Hybrid OA (Гібридна модель). Видавці пропонують безкоштовний перегляд тільки тих статей, відкритий доступ до яких був оплачений науковцем, його інституцією або грантодавцем.
  • Delayed OA. Видавці надають безкоштовний доступ до статей через певний час після публікації, зазвичай через 6-ть місяців до 2-х років.
  • Short-term OA. Видавці пропонують відкритий доступ до статей протягом певного періоду (від 6-ти місяців до 1-го року). Потім контент доступний тільки на умовах платної підписки.
  • Selected OA. Видавець самостійно обирає статті, які будуть у відкритому доступі. Інші статті доступні на умовах платної підписки.
  • Partial O. Видавець обирає секцію, статті якої будуть у відкритому доступі. Весь інший контент доступний на умовах платної підписки.

 

Creative Commons

 

Ліцензії Creative Commons - публічні ліцензії, за допомогою яких автори і правовласники можуть висловити свою волю і поширювати свої твори більш широко і вільно, а споживачі контенту легально і простіше користуватися цими творами.

Нижче представлена порівняльна таблиця ліцензій Creative Commons:

 table ccl

  

(Більш детальна інформація на Creative Commons. Про ліцензії )

Для того, щоб визначитися із тим, яку ліцензію привласнити вашому твору, ви можете скористатися Конструктором ліцензій Creative Commons 

  

 

Open Access Week

maket v1

Тиждень Відкритого доступу - щорічна міжнародна подія, яка припадає, як правило, на останній тиждень жовтня, і мета якого продовжувати вивчати переваги Відкритого доступу, ділитися досвідом та знаннями із колегами та залучити більшу кількість учасників, щоб зробити Відкритий доступ новою нормою у дослідженнях.

Відзначення Міжнародного Тижня Відкритого Доступу ініційовано Коаліцією наукових видавництв та академічних ресурсів (Scholarly Publishing And Academic Resources Coalition – SPARC) за підтримки її прибічників у студентській спільноті 2008 р.

 

 Помітили помилку в тексті? Виділіть це слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Ви тут: Головна Ресурси Е-ресурси Open Access