Ви тут: Головна Ресурси Е-ресурси Open Access Відкриті знання та дані

Відкриті знання та дані

Відкриті знання — це будь-який контент, інформація чи дані, які можна вільно використовувати, використовувати повторно та поширювати без правових, суспільних чи технологічних обмежень.

 

Ключові особливості поняття “відкритості” стосовно даних та контенту:

1. Доступність: дані мають бути доступні повністю; бажано через інтернет. Формат даних має бути зручним для читання та модифікацій.

2. Повторне використання та розповсюдження: дані мають бути доступні на умовах, які дозволяють їхнє повторне використання та розповсюдження, зокрема, у поєднанні із іншими наборами даних.

3.Загальна участь: кожен повинен мати можливість використовувати і розповсюджувати дані. Наприклад, обмеження “тільки для некомерційного використання”, або обмеження можливих галузей застосування (наприклад, тільки в освіті) неприпустимі.

За матеріалами сайту Open Data Handbook

 

Як відкрити дані?

 

4 етапи відкриття даних:

 1. Обрати набори даних для відкрити.

 2. Обрати вільну ліцензію:   

  a)  визначити, які є права “інтелектуальної власності” на ваші дані.     

  б)  застосувати відповідну “відкриту” ліцензію, яка забезпечить всі ці права і відповідає визначенню відкритості

       (див. “Визначення відкритості”)

3. Зробити дані доступними в повному обсязі і придатному форматі.

4. Зробити так, щоб дані можна було відшукати: розмістити їх у мережі інтернет та створити центральний каталог ваших відкритих даних.

    За матеріалами сайту Open Data Handbook

 

Panton Principles for Open data in science (2010)

 

Автори Пантонських принципів відстоюють ідею зробити дані доступними у мережі інтернет для завантажень, копіювання, аналізу, переробки чи використовувати для будь-яких інших цілей без фінансових, правових і технічних бар’єрів. Автори запропонували 4 рекомендації, щоб запевнити, що наукові дані легко відкрити.

 

Принципи:

  • Якщо дані або збірки даних публікуються, важливо, щоб вони були опубліковані з чітким викладенням побажань і сподівань видавців щодо повторного використання окремих елементів даних, всього набору даних та підмножини колекції. Ця заява повинна бути точною, безповоротною та заснована на відповідному та визнаному юридичному твердженні у формі відмови або ліцензії.
  • Більшість популярних ліцензій не підходять для даних чи колекцій даних. Ліцензії Creative Commons (крім CCZero), GFDL, GPL, BSD та ін НЕ призначені для даних, і їх використання суттєво не рекомендується. Рекомендується розміщувати дані у загальнодоступному вигляді через Public Domen Dedication and License або CCZero.
  • Застосування ліцензій, які обмежують комерційне повторне використання або обмежують створення похідних робіт, включаючи використання для конкретних цілей конкретними людьми чи організаціями, дуже не рекомендується. Ці ліцензії ускладнюють ефективне інтегрування та переорієнтацію наборів даних та запобігання комерційній діяльності, яка може бути використана для підтримки збереження даних.
  • Якщо ви хочете, щоб ваші дані були використані та додані до інших, вони повинні бути відкритими, як визначено поняттями Open Knowledge/Data, тобто обмеження «не для продажу» та інші не повинні встановлюватися по відношенню до даних.

 

Платформи для розміщення наборів даних

 

zenodo

 

 Zenodo — репозиторій відкритих дослідницьких даних 

 

figshare

 

  Figshare — архів, у якому дослідники можуть розміщувати результати своїх досліджень

 

 re3data re3data.org — реєстр репозиторіїв даних досліджень з різних академічних дисциплін. У реєстрі представлені репозиторії для постійного зберіганні та доступу до наборів даних для дослідників, наукових установ, видавців, грантодавців тощо.

 

 

Організації

 

open knowledge international

 

 

 

 

Питаннями відкритих знань та даних займається організація Open Knowledge International — це міжнародна неприбуткова організація, яка сфокусована на тому, аби суспільство зрозуміло цінність відкритих знань.

 Помітили помилку в тексті? Виділіть це слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Ви тут: Головна Ресурси Е-ресурси Open Access Відкриті знання та дані