23 травня 2023
Бібліотека Університету Грінченка
23 травня 2023 року за ініціативи Бібліотеки Університету Грінченка відбулася нарада з представниками редколегій наукових періодичних видань Університету.
Про нову версію системи видавничої системи для наукових журналів OJS 3.3 LTS і особливості роботи в ній доповіла учасникам наради методист Центру вебометрії та інформаційних систем НДЛ цифровізації освіти Катерина Осмолик.
Поточний стан справ з науковими періодичними виданнями Університету охарактеризували працівники бібліотеки Тетяна Опришко, Галина Тимофєєва і Сергій Назаровець. Загальний висновок їхніх виступів пов'язаний з тим, що більшість вебсайтів університетських журналів виконують базові вимоги щодо наукових журналів і в принципі мають перспективи просування у реферативні наукові бази даних. Водночас, окрім підтримки наявного досягнутого стану (забезпечення вчасного виходу випусків, передавання метаданих і журнального контенту до національних та міжнародних електронних реферативних баз і бібліотек, моніторинг немотивованого включення в списки пристатейної бібліографії російськомовних інформаційних ресурсів і джерел тощо), редакції мають самостійно подбати про вихід на міжнародну аудиторію, а це може відбутися лише за умови значного покращення роботи головних редакторів та редакцій цих наукових журналів. Можливості ж сторонньої допомоги від різних підрозділів університету (IT-підрозділу, бібліотеки тощо) на подальший прогрес цих журналів впливатимуть мало.
Обмін думками серед учасників відбувся і щодо покращення процедур наукового рецензування статей та необхідності впровадження практики рецензування через систему OJS. Багато виступаючих мотивували доцільність впровадження такої практики можливістю забезпечення прозорості цієї процедури і наявності конкретного фахового суб’єкта оцінювання наукової роботи. Деякі журнали вже повністю перейшли на роботу з рецензентами через електронну редакцію, але для багатьох – це завдання сьогоднішнього і наступного дня.
Ще одна постановка проблеми відбулася в доповіді директора бібліотеки Тетяни Опришко і стосувалася вона використання авторами наукових статей цифрової технології штучного інтелекту чат-боту ChatGPT. І хоча практики особистого користування цією технологією і виявлення її результатів у наукових статтях у наших редакцій ще немає, як попереджувальний захід усіма редакціями прийнято рішення включити у відповідні розділи вебсайтів журналів (“Про журнал” або “Вимоги до авторів” та “Етика публікацій” тощо) параграф про авторство та інструменти штучного інтелекту.
З усіх обговорюваних питань були ухвалені відповідні рішення, розіслані результати аналізу розвитку наукових періодичних видань Університету, укладені співробітниками бібліотеки, та інші матеріали наради.