Зважаючи на велику кількість інформації у відкритому доступі, науковцю все складніше знайти необхідну інформацію. В такому випадку зручніше звернутись до спеціалізованих баз даних, які можуть бути повнотекстовими, реферативними та наукометричними. Наукометрична база даних – це бібліографічна і реферативна база даних з інструментами для відстеження цитованості статей, опублікованих у наукових виданнях. Це також пошукова система, яка формує статистику про стан і динаміку показників активності та індексів впливу діяльності окремих наукових періодичних видань, вчених і дослідницьких організацій.
Основними наукометричними системами на сьогодні, за допомогою яких в Україні можна офіційно визначати впливовість, авторитетність видання, є Web of Science, Scopus. Тому редакціям треба прагнути увести ці видання до баз даних, щоб бути "видимим" цільовій аудиторії.
Базові вимоги міжнародних систем до наукових видань.
Журнал оцінюється за наявністю таких складових:
- своєчасність випуску журналу (дотримання заявленої періодичності);
- актуальність змісту журналу для світової наукової спільноти;
- відповідність міжнародним видавничим стандартам: інформативність назви видання, наочне представлення назв статей та анотацій, повна бібліографічна інформація для всіх посилань, повна адреса для кожного автора;
- наявність публікацій англійською мовою (як мінімум, наявність англомовної бібліографічної інформації), посилання обов’язково повинні бути латиницею
- наявність рецензування;
- надання, по можливості, інформації про джерело фінансування дослідження в кожній статті;
- міжнародний склад авторів, редакторів, членів редколегії.
- цитування журналу, авторів, головного редактора, членів редколегії в наукових статтях.
Окрім того, при поданні заявки на включення до наукометричної бази, журнал повинен мати:
ISSN (International Standard Serial Number) — Міжнародний стандартний номер періодичного видання, який ідентифікує видання (ЗМІ) незалежно від країни походження. Основним критерієм для присвоєння ISSN-номера є періодичність і безстроковість видання. Для різних версій публікацій (друковане видання, компакт-диск, веб-сайт) необхідно отримати окремий номер ISSN, навіть якщо однаковий заголовок.
Послуги з присвоєння ISSN на разі є платними, одному періодичному виданню ISSN присвоюється тільки один раз та не змінюється при зміні видавця, періодичності виходів, місця видання тощо. Єдиною умовою, при якій присвоюється новий ISSN, є зміна назви видання.
З 2021 року ISSN присвоює Національний центр ISSN в Україні (НЦ ISSN України), функції якого виконує Державна наукова установа "Книжкова палата України імені Івана Федорова". При реєстрації видання вноситься в міжнародний реєстр даних.
Як подати замовлення на отримання ISSN.
DOI (Digital Object Identifier) – це ідентифікатор цифрового об'єкта (аудіо-, фото-, відео-, текстові файли тощо), а саме позначення сторінки Інтернет-сайту, яке не може бути змінено або видалено, навіть при видаленні або зміненні самого сайту. Cвітове наукове співтовариство не визнає електронні публікації без номера DOI, оскільки без нього стаття недостатньо стабільна в Інтернеті і може зникнути, що негативно позначається на індексуванні цитованості.
DOI використовується для цитувань, створення перехресних посилань, пошуку оновлень для статті, перевірки на плагіат, оцінки використання грантів тощо.
Переваги використання ідентифікатора цифрового об'єкта DOI:
- значне полегшення процедури цитування, пошуку та локалізації наукової публікації;
- спрощення системи наукової комунікації за рахунок ефективного забезпечення процесів обміну інформацією;
- зниження втрати посилань;
- індексація цитованості або облік посилань у відомих базах даних (якщо на статтю автора з DOI посилатиметься вчений у своїй публікації в журналі, включеному до Web of Science чи Scopus, то такий твір автоматично потрапляє до Web of Science чи Scopus і отримує в ньому свій власний індекс цитованості).
Критерії відбору видань до основних баз даних.
Web of Science — пошукова платформа видавничої корпорації Clarivate Analytics (USА), яка об'єднує реферативні бази даних публікацій у наукових журналах природничих, технічних, біологічних, суспільних, гуманітарних наук і мистецтва, та володіє вбудованими можливостями пошуку, аналізу та управління бібліографічною інформацією.
Процес оцінки та оновлені критерії відбору наукових періодичних видань до бази WEB OF SCIENCE
Scopus — це реферативна база даних і наукометрична платформа видавничої корпорації Elsevier, яка забезпечує облік публікацій науковців і установ, у яких вони працюють, та статистику їх цитованості.
Основні вимоги до включення журналу в Scopus
Подання заявки на індексацію видання в Scopus на сторінці. Бажано щоб заявку подавав видавець чи редактор.
Контентна політика та відбір від технічної служби Scopus
DOAJ (Directory of Open Access Journals) — каталог журналів відкритого доступу, в якому не передбачається стягнення плати за доступ з читачів чи їхніх інституцій. Надавати користувачам право «читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, здійснювати пошук чи посилатись на повні тексти цих статей» є обов’язковим для журналу, який включено до DOAJ.
Детальніше про вимоги до видання
Інструкція щодо заповнення реєстраційної форми DOAJ
Наукова періодика України — інформаційний ресурс Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.