Виступ на конференції «Бібліотека університету на новому етапі розвитку соціальних комунікацій», 3-4 жовтня 2024 р., м. Дніпро

3-4 жовтня 2024 р.

Наукова бібліотека Українського державного

університету  науки і технологій

 1

3-4 жовтня 2024 року, невдовзі після професійного свята бібліотекарів, Український державний університет науки і технологій приймав учасників ІХ Міжнародної конференції «UNIVERSITY LIBRARY AT A NEW STAGE OF SOCIAL COMMUNICATIONS DEVELOPMENT». Конференція, як і попередні, відбулася у змішаному форматі, а її учасниками стали понад 200 осіб з різних країн Європи та Азії.

Співорганізаторами конференції виступили Бібліотека Каунаського технологічного університету (Литва) та Бібліотека Університету системи безперервної допомоги Laguna (Філіппіни), а стратегічними партнерами стали такі поважні бібліотечні організації як ВГО «Українська бібліотечна асоціація» (Україна), European Network of Open Education Librarians, Асоціація спеціальних бібліотек – Азійська спільнота, Товариство з обмеженою відповідальністю "БЕЕСОФТ".

З вітальними промовами перед учасниками конференції виступили представники закладів-співорганізаторів, а найважливіші промови, які стосувалися заявленої топової теми «Пошук шляхів різноманіття, рівності, доступності та інклюзії», були присвячені стану роботи українських бібліотек під час війни, участі академічних бібліотек у процесах відкритої науки, формуванню громадянської культури в академічних бібліотеках, штучному інтелекту у проєктах відкритої науки та освіти тощо.

Представницями Київського столичного університету імені Бориса Грінченка на цій конференції стали фахівчині університетської бібліотеки Тетяна Опришко (директор), Оксана Бульвінська (старший науковий співробітник), Галина Тимофєєва (молодший науковий співробітник). Їхні доповіді, у яких передавався досвід проведення працівниками бібліотеки Літньої школи для науковців та результати дослідження міжнародних баз даних наукових публікацій з великою увагою були зустрінуті учасниками конференції.

Тетяна Опришко в доповіді «Літня школа Університету Грінченка для дослідників» надзвичайно цікаво розповіла про підготовку та організацію Літньої школи та її змістове наповнення. Родзинками шкільної програми стали і теми «Англійська для дослідників», і консультації тренерів щодо підготовки рукопису учасників до публікації у вітчизняних та міжнародних наукових журналах, і компетенція основних спікерів. Особливо приємно, що досвідом своєї участі поділилася в коментарях перша випускниця школи Євгенія Кулик, яка підтвердила все сказане і закликала до участі у наступних сесіях цієї школи.

Доповідь Галини Тимофєєвої стосувалася результатів колективного дослідження науковими працівниками бібліотеки міжнародних баз даних наукових публікацій на предмет розміщення в них наукового контенту (у вигляді як окремих статей, так і цілих журналів) з окупованих територій. Досить велика кількість такого контенту міститься в базах DOAJ, Index Copernicus, меншою мірою – в Scopus та Web of Science. Але увесь цей контент, як показали автори дослідження, підважує саму ідею об’єктивності наукової публікації, шкодить науковій репутації нашої країни та формує хибне уявлення у міжнародного читача не тільки про причини та перебіг російсько-української війни, а й допускає думку про новий поділ державних кордонів у Європі.

Подальше осмислення висловлених ідей, меседжів та підсумків конференції пропонується у збірці матеріалів та ютуб-сторінці з основними доповідями, яку можна переглянути за посиланням