Березень 2025 року
Бібліотека Університету Грінченка
Фонд бібліотеки Університету Грінченка поповнився унікальними виданнями: «Кримськотатарський костюм та його сценічне втілення» (2024) і «Репресована музика Асана Рефатова» (2024) – від виконавців проєкту ГО «Кримська родина», за підтримки Українського культурного фонду та в межах проєкту «Bilgi ve medeniyet – halqnıñ hazinesi».
Проєкт «Bilgi ve medeniyet – halqnıñ hazinesi. Знання та культура – скарбниця народу» (керівник Аніфе Куртсеітова) спрямований на популяризацію тематики Криму та кримських татар в українському інформаційному та культурному просторі, винищення стереотипів, розвінчання міфів та викорінення всіх упереджень щодо корінного кримськотатарського народу в Україні.
Метою проєкту є сприяння усвідомлення українцями того, що кримські татари є невід’ємною частиною української політичної нації та складовою громадського суспільства.
Книга про «Кримськотатарський костюм та його сценічне втілення» є першим дослідженням та тему сценічного костюма кримських татар. Видання містить ґрунтовний аналіз елементів традиційного кримськотатарського вбрання, доповнений ілюстраціями, схемами та прикладами сценічних костюмів, які допомагають відтворити автентичні образи у мистецьких постановках та історичних реконструкціях.
«Репресована музика Асана Рефатова» – доповнене перевидання збірки, що знайомить читача з особистістю кримськотатарського музиканта, а також з його унікальними дослідженнями народної музики. Вперше ця збірка, що зазнала цензурного втручання, побачила світ у 1932 році під назвою «Qirim tatar yirlari». Сучасне перевидання зберігає мовні й культурні особливості оригіналу, що робить його неоціненним джерелом для етномузикологів і поціновувачів кримськотатарської культури.
Висловлюємо щиру подяку ГО «Кримська родина» та особисто Бекіру Аблаєву, а також аспіранту другого року навчання Університету Грінченка спеціальності 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» Олексію Власову за передані подарунки.
Ці книги стануть вагомим надбанням бібліотечного фонду, сприятимуть вивченню і популяризації культури, мови та історії кримськотатарського народу, надихаючи студентів, науковців та всіх охочих до пізнання багатої культурної спадщини України